Vlado Dautarto kūrinių tipai ir prototipai (2)

„Reikia daug išgyventi, kad taptum žmogumi.“

A. de Sent Egziuperi

Žmogus – ne tas didis, kuris garsėja savo nuopelnais, aukštais postais, pasiektais rezultatais įvairiose srityse, bet didis tas, kas moka džiaugtis ir įvertinti tai, ką turi, tas, kas moka mylėti gamtą, aplinkinius ir pats save, kas nepamiršta nuoširdaus bendravimo, gyvenimo džiaugsmo, pilnatvės, tikrų jausmų.

„Gamta – vienintelė knyga, kurios kiekvienas puslapis prasmingas.“
J. V. Gėtė

Šilelis – maža vietovė, bet žmonės – dideli. Paprasta jų buitis, sunki kasdienybė – nuobodi teka-upe-pro-sali-nevezisgyvenimo mokykla, kuri išaugino Šilelio gyventojus tikrais žmonėmis. Vaišingumas, darbštumas, darna, nuoširdi meilė kitiems, pasitikėjimas, vienybė – elgesio normos, kurios tuo metu dominavo Šilelio aplinkoje ir žmonių širdyse. Nežmogiškumo sėkla šileliečių tarpe tada nebuvo sudygusi. Turtinė žmonių padėtis vienoda buvusi ir dėl to jie neturėję ką saugoti. Pakakdavo išeinant duris šluota užremti ir galėjai būti tikras, kad būtent taip parėjęs viską ir rasi.

Gyvenimas pripratino, todėl laikas bejėgis pakeisti. Adelė dar lig šiol laikosi šio gyvenimo būdo – duris ramsto šluota ir yra visiškai rami, kad jos nuosavybė liks niekieno nepaliesta.

„Elgesys – veidrodis, kuriame kiekvienas parodo savo veidą.“

J. V. Gėtė

Daugelis Vlado Dautarto apsakymų išplaukia iš realaus gyvenimo ir nemaža pasako apie tais laikais gyvenusius žmones, jų elgseną, bendravimą, sutarimą. Jo apsakymai – paskutinis Šilelio alsavimas, kuris išliko tik knygų puslapiuose ir byloja tai, kas nesugrąžinama: tokio kaip etnografinio šilelio jau nebėra.

Vladas Dautartas šiuos žmones, kurie švyti gerumu ir nuoširdumu, aprašė, įprasmino, įamžino baltų lapų juoduose kontūruose, kad išliktų ilgam, kad būtų ką prisiminti ateinančioms kartoms. Ne veltui – tikrai ne veltui, nors tai tik tokie patys žmonės kaip ir mes.

Dominyka, Rozalija, Titas ir Stefanija, Morta ir Povilas, Jurgis ir Juozapas – prototipų kaukės nepaslėpė tikrųjų veidų ir sielų, Vlado Dautarto kūryboje jie tapo pagrindiniu akcentu, liudijančiu praeitį, to meto buitį, visagalę laiko tėkmę.

__________________________

Daugiau apie tai skaitykite:

Vlado Dautarto kūrinių tipai ir prototipai (1)
Vlado Dautarto kūrinių tipai ir prototipai (3)
Vlado Dautarto kūrinių tipai ir prototipai (4)
Vlado Dautarto kūrinių tipai ir prototipai (5)
Vlado Dautarto kūrinių tipai ir prototipai (6)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *