Vlado Dautarto kūrinių tipai ir prototipai (3)

Laikas – negailestingas dalykas, jei jį taip galima pavadinti. Jis keičia viską iš esmės, nesugrąžinamai, neatkuriamai, o į praeitį sugrįžtame tik knygų dėka. Tik va, laikas bejėgis pakeisti, koreguoti likimą: išliko iki šių dienų stipriausieji, to nusipelnę todėl, kad taip lėmė lemtis ir pats gyvenimas.

Rašytojo kūrybos puslapiuose, kurie priglaudė Šilelį, pasiliko ir ten gyvenusių žmonių šešėliai, kuriuos iš rašytojo Vlado Dautarto užuominų vis dar galima atpažinti.

Pirmiausia į akis krenta vienišas, nuo kaimo atsiskyręs trobesys. Pasak Vlado Dautarto, – tai neturtinga, skurdi troba, kurioje gyveno našlė Dominyka. Ir tik iš rašytoją pažinojusių ir ten gyvenusių ar tebegyvenančių žmonių kalbų ryškėja faktas, kad našlė Dominyka yra Šilelyje gyvenusi našlė Ona Dubinskienė, kuri savo vaikus buvo atidavusi į prieglaudą ir likusi vienui viena be artimųjų.

Vienas ryškesnių personažų, kuris taip pat vertas didelio dėmesio – kerėtoja Rozalija. Jos prototipas ypač ryškus. Ji – Šilelio moteris, gyvenusi netoli upės (tik žiemą; vasarą Šilelio pakrašty, prie kalno, palapinėje), kurios tekdavo saugotis ne tik vaikams, bet ir suaugusiems, mat ji, pasak Vlado Dautarto, buvusi „daktarka“, žiniuonė, burtininkė. Iš tiesų Kazė Vasiliauskienė, vadinama Rozalija, elgdavosi keistai: kartkartėmis lėkdama per kaimą kalbėdavo negera lemiančius žodžius, kartais su sausu pagaliu daužydavo medžius, o kartais, lyg niekur nieko, ji užeidavo tai pas vieną, tai pas kitą Šilelyje gyvenantį žmogų. Iš paslaptingumo, elgesio nesupratimo kildavo įvairūs Šilelyje gyvenusių vaikų žaidimai.

Ryškios asmenybės V. Dautarto kūryboje minimos Tito ir Stefanijos vardais. „Drebulių giraitėje, aukšta statinių tvora apjuosta, išdidi ir ori kapitono Tito Degučio sodyba. Pono Degučio, nes jį tik vieną kaimas taip vadina, nes jis tik vienas nieko nedirba, turi krūvą pinigų namuose, turi jų banke pasidėjęs ir vartosi, išėjęs į pensiją, lyg spirgas taukuose, ir kuždasi su savo žmona raudonskruoste Stefanija, kuri ne vaikus augina, o penkis šunis.“ Tai vieni įžymesnių Šilelio žmonių, Kumpaičiai, kurie iš kitų išsiskyrė ne tik geresne materialine padėtimi, bet ir neįprastu gyvenimo būdu, keistais pomėgiais.

__________________________

Daugiau apie tai skaitykite:

Vlado Dautarto kūrinių tipai ir prototipai (1)
Vlado Dautarto kūrinių tipai ir prototipai (2)
Vlado Dautarto kūrinių tipai ir prototipai (4)
Vlado Dautarto kūrinių tipai ir prototipai (5)
Vlado Dautarto kūrinių tipai ir prototipai (6)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *