Neoterikai

Neoterikai – tai graikiškas žodis, aukštesniojo laipsnio būdvardis, reiškiantis „naujesnieji“ (poetai modernistai).

Neoterikai – tai romėnų poetų būrelis, susikūręs I a. pr. Kr. viduryje iš valdančiųjų sluoksnių vaikų, kurie gyvenime neturėjo ypatingos veiklos, tačiau buvo išsilavinę ir galėjo visą laiką skirti sau. Šie jaunieji poetai sekė poetais helėnistais (Aleksandriečiais), pritarė visai jų sukurtai helėnistinei programai – pasisakė už mažąsias formas, tad natūraliai priešinosi epui ir dramai. Šio būrelio nariai didelį dėmesį skyrė išsilavinimui, be kurio nebūtų kūrybos (pasak jų, kūryba yra sunkus darbas). Kūryboje itin svarbiais laikė formą ir turinį.

Neoterikų literatūrinė reikšmė yra didžiulė. Į literatūrą jie žiūrėjo kaip į meną, kuris tinka intymiems išgyvenimams reikšti. Tam surado ir atitinkamą formą. Garsiausi neoterikai – Gajus Valerijus Katulas (apie 87 m. pr. Kr. – apie 54 m. pr. Kr.) ir Gajus Licinijus Kalvas Stolonas.

Gajus Valerijus Katulas – romėnų poetas – gyvenęs neilgai. Jis buvo kilęs iš aristokratų šeimos. Tuometiniame centre jis įstojo į neoterikų judėjimą ir greitai tapo jų lyderiu. Katulas paliko 116 eilėraščių, kurių dauguma be pavadinimų. Jo kūrybą pagal temas linkstama skirtyti į tris grupes:

1. Nuo pirmo iki šešiasdešimto eilėraščio – tai nedideli kūriniai, parašyti įvairiais metrais, dar vadinami polimetrais (eilėraščiai apie meilę, apie draugystę, apie politinius dalykus, kupini humoro ir satyros).
2. Nuo 61 iki 68 eilėraščio – tai kur kas didesnės apimties, artimi helėnistiniam stiliui kūriniai. Tai epilijai: (64 –asis) „Apie Pelėjo ir Petidės vestuves“.
3. 69 – 116 – epigramos, sukurtos eleginiu distichu.

Emocingumu išsiskiria eilėraščiai meilės tema. Juose kalbama apie meilę Klodijai, kuri buvo ištekėjusi, tad ji eilėse vardu nevadinta, bet minima Lezbijos slapyvardžiu. Garsiausias Katulo eilėraštis – „Myliu ir nekenčiu“. Jo meilės lyrikai būdingas spontaniškumas, aistra ir ekstrentizmas.
__________________________

Daugiau apie tai skaitykite:

Archajinis romėnų literatūros periodas (I dalis)
Archajinis romėnų literatūros periodas (II dalis)
Archajinis romėnų literatūros periodas (III dalis)
Klasikinės literatūros laikotarpis. Markas Tulijus Ciceronas
Gajus Julijus Cezaris
Gajus Salustijus Krispas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *