DETALUS PAMOKOS PLANAS
PAMOKOS METRIKA
Tema. Veikiamosios rūšies dalyvių linksniavimas ir rašyba.
Tikslai:
1. Gilinti mokinių žinias apie veikiamosios rūšies dalyvio linksniavimą;
2. Išmokyti rašyti vyriškosios giminės dalyvių vardininko galūnes;
3. Lavinti linksniavimo įgūdžius.
Tipas. Mišri.
Mokymo būdai ir priemonės: pokalbis, mokytojo aiškinimas, savarankiškas mokinių darbas.
Literatūra:
1. Dabartinės lietuvių kalbos gramatika. – V., 1997.
PAMOKOS SITUACIJA
Praeitą pamoką mokiniai buvo supažindinti su veikiamosios rūšies dalyvių linksniavimu, būdingomis linksnių galūnėmis, atliko keletą pratimų, kur reikėjo dalyvius derinti su daiktavardžiais gimine, skaičiumi ir linksniu.
Šią pamoką bus pakartota praeitos pamokos medžiaga, taip pat gilinamos žinios apie veikiamosios rūšies dalyvių linksniavimą.
Kita pamoka bus skirta neveikiamosios rūšies dalyvių laikams ir jų darybai aiškinti.
PAMOKOS EIGA
I. Aiškinamoji – motyvacinė dalis.
1. Patikriname namų darbus. Mokiniai namuose turėjo atlikti 332 pratimą raštu iš vadovėlio.
2. Klausiu mokinių, ką jie prisimena iš praeitos pamokos apie veikiamosios rūšies dalyvių linksniavimą (pvz.: būtojo dažninio laiko dalyviai linksniuojami taip kaip ir būtojo kartinio).
II. Temos ir tikslų skelbimas.
1. Per pertrauką lentoje užrašau pagrindinius šios pamokos tikslus:
a) dalyvio vardininkų rašyba;
b) dalyvio linksniavimas.
2. Mokiniams paaiškinu, kad per šią pamoką turime įvykdyti šiuos tikslus.
III. Naujos medžiagos aiškinimas.
1. Dalyvio vardininkų rašyba:
a) kaip manote, kuo ypatinga yra vyriškosios giminės dalyvio vardininkų rašyba?
b) lentoje parašau kelis dalyvius vardininko linksniu: matąs / matą, mylįs / mylį, nešęs / nešę;
c) paaiškinu, kad dalyviai yra vieninteliai lietuvių kalbos žodžiai, kurių vyriškosios giminės vardininko galūnėje rašome nosinę raidę.
2. Dalinis įtvirtinimas:
a) mokiniai galvoja po 5 dalyvių vardininkus ir galūnes apibraukia;
b) keli mokiniai paskaito, kaip atliko užduotį;
c) atlieka iš vadovėlio 333 pratimą raštu, išrenka vyriškosios giminės vienaskaitos ir daugiskaitos dalyvių vardininkus, pažymi galūnę ir nurodo laiką;
d) keletas mokinių perskaito, kaip atliko pratimą;
e) atlieka pratimą, kurį išdalina mokytojas (žr. Priedą Nr. 1);
b) keli mokiniai perskaito, kaip atliko pratimą.
3. Dalyvio linksniavimas:
a) klausia, kokie vienaskaitos linksniai turi nosines raides žodžio gale (pvz.: vns. vyr. g. V. / G. ; mot. g. G.)
b) kokie daugiskaitos linksniai turi nosines raides žodžio gale? (pvz.: tik dgs. V.
c) lentoje mokytojas rašo veikiamosios rūšies dalyvį „dirbąs“ ir jį linksniuoja visais laikais (žr. Priedą Nr. 2);
d) mokiniai rašo tą patį sąsiuviniuose, pasibraukia įsidėmėtinas rašybos vietas.
e) primenu, kad būtojo dažninio laiko veikiamieji dalyviai yra linksniuojami kaip būtojo kartinio laiko dalyviai, o būsimojo laiko dalyviai, kaip esamojo laiko.
IV. Žinių įtvirtinimas.
Mokiniai atlieka 335 pratimą iš vadovėlio, įrašo praleistas raides.
V. Apibendrinimas ir namų darbų skyrimas.
1. Dar kartą pakartojame:
a) kokia yra dalyvių vardininkų rašyba;
b) dalyvių linksniavimo sunkumai.
2. Namų darbams užduodu 338 pratimą.
Priedas Nr. 1
Parašykite dalyvių daugiskaitos vardininką:
bąląs –
tempiantis –
mesdavęs –
ūždavęs –
metęs –
čiuošiąs –
čiuožiąs –
kentęs –
tempiąs –
tylintis –
mesiąs –
nešdavęs –
lysiąs –
lįsiąs –
Su trimis daugiskaitos dalyvių vardininkais sugalvokite po sakinį:
Priedas Nr. 2
__________________________
Kiti susiję 7 klasės pamokų planai:
Neveikiamosios rūšies dalyvių laikai ir daryba – 7 klasės lietuvių kalbos pamoka
Dalyvio reikšmė, gramatiniai požymiai – 7 klasės lietuvių kalbos pamoka
Dalyvių rūšys (2 pamoka) – 7 klasės lietuvių kalbos pamoka
Dalyvių rūšys (1 pamoka) – 7 klasės lietuvių kalbos pamoka
Gaila, kad kai aš mokiausi internete nebuvo galima rasti tiek daug informacijos…