Reklama ir jos atsiradimas

ezio-reklama1Reklama siaurąja prasme – tai informacija, turinti sakytinę ir rašytinę formą. Kiekvienos reklamos tikslas – ne prekę pritaikyti pirkėjo reikmėms, bet pirkėją pritaikyti naujai prekei.

Žodis reklama yra kilęs iš lotynų kalbos, ir reiškia šaukiu, rėkiu. Sociologai ir psichologai reklamas laiko sociokultūriniu reiškiniu.

Manoma, kad pirmosios reklamos atsirado Egipte 2 tūkst. pr. Kr. Tada reklama buvus tik įrašai molinėse, medinėse ar akmeninėse lentelėse, kurie teikė informaciją, koks amatininkas dirba ir kokiomis priemonėmis prekiaujama. Kiti sako, kad tai dar buvus ne reklama. Reklamos atsiranda tada, kai atsirado darbo pasidalinimas, prekių mainų santykiai. Teigiama, kad reklamos vertė ypač išaugo tada, kai mainuose pradėjo dalyvauti tarpininkai, kurie ieškojo būdų, kaip išradingiau parodyti prekes, nes buvo suinteresuoti prekę parduoti.

1440 metais Gutenbergas išrado spausdinimo mašiną, o jau 1472 metais buvo išspausdinta pirmoji reklama – raginimas pirkti maldaknygę. XIX a. atsiranda ir pirmosios reklamos agentūros, kurių tikslas – sukurti kiek galima įtaigesnes reklamas. Dėmesys skiriamas tekstui, kaip įtaigumo priemonei. Tačiau jau XX a. pr. dėmesys koncentruojamas ne į tekstą, o į vizualines priemones. Reklamai plečiantis, jos ima rastis radijuje, televizijoje.

Dabar mes reklamą galime pamatyti spaudoje, per televiziją, galime girdėti per radiją, pamatyti daugelyje stendų įvairiose vietose. Reklamos tekstai spausdinami lankstinukuose, skrajutėse ir tampa vis labiau ir labiau įsitvirtinantis žanras visuomenėje. Taigi reklamos informacija gali būti pateikiama tekstu, vaizdu ir garsu.

__________________________

Daugiau apie reklamą skaitykite:

Reklamos tekstas ir jo struktūra (I dalis)
Reklamos tekstas ir jo struktūra (II dalis)
Reklamos tekstas, struktūra ir poveikis
Reklamos pabaiga – šūkis
Reklama – visuomenės kultūros dalis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *